Omatoimirastien seuraava kohde Isokorkee Lopella

Kevätkauden viimeinen omatoimirasti pidetään 16.6. alkaen Isokorkeen:n maastossa Lopella. Rastit ovat suunnistettavissa 29.6. asti. Tämän jälkeen rastitapahtumissa pidetään kesätauko joka päättyy tiistaina 28.7. Vatsian kartalla pidettävillä Tiistairasteilla eli palaamme normaaliin suunnistustapahtumien järjestelyihin. Varauksena kuitenkin korona tilanteen mahdolliset muutokset jotka voivat aiheuttaa sen että joudumme palaamaan takaisin omatoimirasteihin. Jos näin käy tiedotamme asiasta etukäteen tällä sivustolla ja somessa.

Isokorkee:n omatoimirasteilla on tarjolla kolme rataa pituuksiltaan 4,7 km, 3,9 km, ja 1,6 km. Kartan mittakaava on 1:5000, kartta on vuodelta 2017 ja kartalle on tehty korjauksia näille rasteille. Radat kiertävät pienellä alueella. Silmukoiden kanssa kannattaa rastien kiertojärjestyksen suhteen olla tarkkana. Suunnistusta helpottaa alueen kuntorataverkko, jota kannattaa hyödyntää. Maaston kulkukelpoisuus ja näkyvyys ovat kartan valkoisilla alueilla hyviä, mutta muilla alueilla kannattaa miettiä reitinvalintaa ja lähestyä rasteja tarkasti. Alueella on myös frisbeegolfrata, joten mustalla x:llä merkittyjen frisbeegolfkorien ympäristössä kannattaa noudattaa varovaisuutta.

Kartat ovat tulostettavissa  seuran nettisivuillta www.risu.fi Kuntosuunnistuskalenteri 2020:sta. Valmiiksi painetut Kaikki rastit-kartat voi hakea seuran postilaatikosta 16.6. - 29.6. osoitteesta Kallionkatu 7, Riihimäki.

Karttamaksu on 5 €.

 

Viimeisimmät uutiset

Isokorkeen kiintorastit valmiina käyttöön

Friday, 27 November 2020

Seuran syyskokous to 19.11.20 klo 18

Tuesday, 10 November 2020

RiSu:n kuntorastit jatkuvat 31.10.20 saakka

Thursday, 24 September 2020

RiSu:n mestaruuskisojen sprintti ke 9.9.20

Saturday, 29 August 2020

Tarkkuussuunnistusharjoitus 26.8.2020 Oitissa

Monday, 24 August 2020

RiSu:n yhteistyökumppanit

Team Sportia Riihimäki
Riihimäen Team Sportiasta 20%
alennus Riihimäen Suunnistajille
normaalihintaisista tuotteista
(pl. elektroniikka ja polkupyörät.)
Muista mainita kassalla Smile!

Satunnaista suunnistusta